Monday, November 18, 2019
     

General Election 11/2/2010 OFFICIAL RESULTS 41 of 41 Precincts
NAME OF OFFICE OR QUESTION NAME OF PERSON VOTED FOR PTY VOTES RECEIVED
 52.11% Turnout  * Indicates a write-in candidate    
NATIONAL/STATE OFFICES      
US SENATOR Lisa Johnston Dem 1544
  Jerry Moran Rep 5890
  Michael WM. Dann Lib 198
  Joseph (Joe) K. Bellis Ref 121
     
       
US REPRESENTATIVE 4TH DIST. Raj Goyle Dem 2664
  Mike Pompeo Rep 4576
  Shawn Smith Lib 235
  Susan Ducey Ref 295
       
GOVERNOR/LT. GOVERNOR Tom Holland/Kelly Kultala Dem 2142
  Sam Brownback/Jeff Colyer Rep 5159
  Andrew P. Gray/Stacey Davis Lib 243
  Kenneth (Ken) W. Cannon/Daniel (Dan) J. Faubion Ref 224
       
       
SECRETARY OF STATE Chris Biggs Dem 2514
  Kris Kobach Rep 4586
  Phillip Horatio Lucas Lib 275
  Derek Langseth Ref 283
       
ATTORNEY GENERAL Steve Six Dem 3011
  Derek Schmidt Rep 4496
  Dennis Hawver Lib 278
       
STATE TREASURER Dennis McKinney Dem 3057
  Ron Estes Rep 4617
       
COMMISSIONER OF INSURANCE Sandy Praeger Rep 6794
       
ST REPRESENTATIVE 79TH DIST. Kash Kelley   327
       
ST REPRESENTATIVE 80TH DIST. Vincent Wetta Dem 3154
  Ellen Janoski Rep 2719
       
ST REPRESENTATIVE 81ST DIST. Zach Ketteman Dem 598
  Pete DeGraaf Rep 960
       
COUNTY OFFICES      
COUNTY COMMISSIONER 1ST DIST. Steve Warner Rep 2092
       
COUNTY COMMISSIONER 3RD DIST. Cliff Bales Rep 1649
  Stan Burdette* Rep 680
  Randy Wckoff* Rep 102
       
COUNTY CLERK Debra A Norris Rep 6993
(Unexpired Term)      
       
TOWNSHIP/LOCAL OFFICES      
AVON CLERK Merlin Barnes* Rep 5
  Tom Bertrand* Rep 2
  Jan Whaley* Rep 2
       
BELLE PLAINE CLERK Cassie Murray Dem 853
       
BLUFF CLERK Deborah Volvaka* Dem 5
       
CALDWELL TWP CLERK Arlene Terrell Rep 63
       
CHIKASKIA CLERK Dennis Turek Rep 21
       
CONWAY CLERK Gerald Cornett*   23
  Janice Wise* Dem 5
       
CREEK CLERK James W. Hare Rep 55
       
DIXON CLERK Kelly Phillips Rep 205
       
DOWNS CLERK Frances K. Whaley Dem 45
       
EDEN CLERK John Turner* Dem 21
       
FALLS CLERK Rod Lungren Rep 43
       
GORE CLERK James McDaniel Rep 309
       
GREENE CLERK Darlene A McCartney Rep 17
       
GUELPH CLERK James Ryan Dem 50
       
HARMON CLERK Mike Neises Rep 104
       
ILLINOIS CLERK Keith Light Dem 71
       
JACKSON CLERK Dennis Guinn Dem 69
       
LONDON CLERK Doug Patton Rep 172
  Debbie Tussey Dem 89
       
MORRIS CLERK Phil Harper* Rep 3
       
       
OSBORNE CLERK Julie K Mirt Rep 87
       
OXFORD CLERK Jason Metz Rep 483
       
PALESTINE CLERK Dan Ast* Dem 8
       
RYAN CLERK Kelly Basinger Rep 33
  Michele Norris Dem 35
       
SEVENTY-SIX CLERK John B. Norris Rep 90
       
SOUTH HAVEN CLERK William Knox Rep 198
       
SPRINGDALE CLERK Ted Meyer Dem 222
       
SUMNER CLERK Ryan Chitwood Dem 39
       
VALVERDE CLERK Phil Kriedler* Dem 17
       
WALTON CLERK Julie Russel* Rep 14
       
WELLINGTON TWP CLERK Mike Dixon* Dem 1
  Tina Hays* Rep 1
  Gary Owen*  Elected Rep 1
  Henry Page* Rep 1
  Marian Page* Dem 1
  Clyde Page* Rep 1
  Larry Pacey* Rep 1
  Cassie Townsend* Dem 1
  Richard Clift* Rep 1
  Eddie Ford* Rep 1
  Kelly Orton* Dem 1
  Bill Allton* Dem 1
       
JUDICIAL RETENTION      
Kansas Supreme Court Carol A. Beier YES 4678  
    NO 2355
       
  Dan Biles YES 4570
    NO 2437
       
  Lawton R. Nuss YES 4568
    NO 2420
       
  Marla J. Luckert YES 4527
    NO 2440
       
       
Kansas Court of Appeals Stephen D. Hill YES 4672  
    NO 2239
       
  Patrick D. McAnany YES 4608
    NO 2247
       
  Nancy L. Caplinger YES 4580
    NO 2189
       
  Henry W. Green Jr. YES 4695  
    NO 2178
       
  Tom Malone YES 4810
    NO 2101
       
  Michael B. Buser YES 4550
    NO 2276
       
  Melissa Taylor Standridge YES 4569  
    NO 2246
       
Judges of the District Court R. Scott McQuinn YES 5161
    NO 1936
       
  Larry T. Solomon YES 4850  
    NO 2028
       
         
       
       
Constitutional Question #1   YES 7275  
    NO 477
       
Constitutional Question #2   YES 4718  
    NO 2904
       
County Special Question   YES 4083  
    NO 3591
       
Oxford City Special Question   YES 285  
    NO 137
       
         
       
       
         
       
       
       
NAME OF OFFICE OR QUESTION NAME OF PERSON VOTED FOR PTY  Sumner Sedgwick TOTAL
PECK IMPROVEMENT DISTRICT OFFICERS   n/a     0
(elect 3)   n/a     0
  Keene Babcock n/a 28 14 42
  Jeffery Crawford n/a 28 12 40
  Kathy Kraft* n/a 4 1 5
  Jeanette May* n/a 19 6 25
  Rick Swonger* n/a 4 1 5
  Chris Wyant* n/a 2 1 3
           
           
For races where candidates on ballot, persons receiving more than 10 write in votes listed.
For races where no candidates on ballot, all persons receiving a significant number of write in votes listed.